Najnowszy wpis

dude.pl na Facebooku

Blog

Wpisy z kategorii: SEO

Canonical Link Tag

piątek, 16 lipiec 2010 Dodał: Artur

Google, Yahoo! i Microsoft połączyli siły w walce z duplikującą się treścią w wyszukiwarkach. Inżynierowie Google znaleźli na to prosty sposób poprzez dodanie dodatkowego tagu w sekcji HEAD. Do akcji przyłączyły się dwie pozostałe korporacje i liczącymi się w rynku amerykańskim wyszukiwarkami.

Duplicate content

Można by się zastanawiać, po co to wszystko. Odpowiedź jest bardzo prosta. Wyszukiwarka indeksuje i zapisuje w swoim indeksie każdy pojedynczy adres URL i każdemu adresowi przypisuje odpowiednią wartość w rankingu. Szacuje się, że ok. 20% adresów URL w całym internecie zawiera zduplikowaną treść, są po prostu powielone. Wynika to np. ze stosowania sesji, programów partnerskich itp. Przez to ciężko określić dokładną wartość danej strony, a wyszukiwarki mają więcej pracy przy indeksowaniu intrnetu.

rel="canonical"

Określenie linki kanonicznego, czy jak kto woli macierzystego pozwoli określić główny adres URL danej podstrony. Dzięki temu indeksowana będzie tylko i wyłącznie jedna strona, a przekazywana wartość poprzez linki zewnętrzne do strony będą właściwie zliczana.

Przykład użycia

<link rel="canonical" href="http://www.dude.pl" />

Co na to pozycjonowanie

Prawdopodobnie pozycjonerzy szybko zaczną próbować wykorzystywać tę metodę po podnoszenia wartości strony w rankingu poprzez celowe użycie bardzo podobnych stron z adresami przypominającymi użycie np sesji i wstawienie do nich dodatkowego linku do strony pozycjonowanej. Co do tak naprawdę przyniesie? Przekonamy się już niebawem kiedy zostaną wykonane pierwsze testy i wdrożenia. Mam nadzieję, że Google przewidziało taką ewentualność

6 czynników, bez których nie ma mowy o dobrym pozycjonowaniu

piątek, 16 lipiec 2010 Dodał: Artur

Pozycjonowanie stało się ostatnimi czasy bardzo popularne. Na tyle, że małe firmy na własną rękę zaczynają pozycjonować strony i nie zlecają słów kluczowych specjalistom. Nie dziwi też fakt, że dzięki temu w polskim SEO świecie zapanował nieład i setki, a nawet tysiące stron otrzymują o Google różnego rodzaju filtry.

A przecież całe SEO i pozycjonowanie można zawrzeć kilku prostych punktach.

Załóżmy, że nie znamy się na SEO i jest to dla nas termin zupełnie obcy. Co wg. Was w tej sytuacji należy zrobić, aby Wasza strona stała się bardziej wartościowa, a pozycje zajmowane w wyszukiwarkach były jak najwyższe?

Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w 6 punktach, które są opisane poniżej.

1. Dobra zawartość merytoryczna strony.

Jakość strony to nie tylko jej layout, ale przede wszystkim treść. Wielokrotnie miałem do czynienia z firmami, które chciały zlecić pozycjonowanie, ale strony docelowe nie przedstawiały żadnej unikalnej ani wartościowej treści.
Prawda jest taka, że bez dobrej treści nie może być mowy o zajmowaniu pierwszych pozycji na konkurencyjne frazy kluczowe w naturalnych wynikach w Google.

2. Dobra struktura informacji

Nie chodzi tutaj o zagadnienie ściśle techniczne, lecz o zdrowo rozsądkową strukturę. Ważne jest aby właściwy tytuł strony/treści odpowiadał jej zawartości. Treść powinna być uporządkowana w akapity w mniejszych działach oznaczanych subtytułami. Listy powinny być ponumerowane bądź wypunktowane, obrazki opisane tekstem alternatywnym a ważne informacji muszą być dla użytkownika szybko dostępne. Można to uzyskać poprzez pogrubienia, podkreślenia itp.
To wszystko można zawrzeć pod określeniem: semantyczna struktura kodu. Tak pisane treści i artykuły będą bardziej zrozumiane dla odbiorcy, a tym samym dla wyszukiwarki.
Warto przy tym zapamiętać, że wyszukiwarka Google jest budowana dla ludzi i przez ludzi. Tak też należy postrzegać relację: strona internetowa - wyszkiwarka ? użytkownik.

3. Brak tanich i głupich sztuczek

Już dawno wyszło z mody redagowanie tekstów na stronie ze słowami kluczowymi w kolorze tła. Ale to nie wszystko. Jest wiele innych czynników, które Google zna i uważa za złe. Należą do nich przede wszystkim: systemy wymiany linków (SWL), automatyczne katalogowanie, upychanie słów kluczowych w stopce strony, linki nie powiązane tematycznie, opisywanie obrazków słowami kluczowymi, linki w stopkach (należy zaznaczyć, że nie wszystkie są złe) itp.
Google jest znacznie mądrzejsze od nas i techniki pozycjonowania powinny być tak używane, aby algorytm Google widział naszą stroną przede wszystkim jako wartościową dla użytkownika, a nie dla wyszukiwarki jako głównego odbiorcy.

4. Przydatne informacje do których warto linkować

Czy przeczytałeś kiedyś artykuł czy treść, która była dla Ciebie bardzo interesująca i chciałeś się tym podzielić z innymi? Na tej zasadzie opiera się wyszukiwarka Google. Linki tematyczne, z opisowym anchorem są o wiele bardziej wartościowe niż nic nie znaczące linki z SWL, katalogów itp. Treści bardzo unikalne i wartościowe mają szansę na pozyskanie najcenniejszych linków ? naturalnych.

5. Jasne i precyzyjne adresy URL

Adresy URL zawierające nazwę strony, tytuł artykułu są znacznie lepiej odbierane przez użytkowników niewiele znaczące adresy dynamiczne np.: http://www.dude.pl/index.php?option=com_content&id=70&task=view&Itemid=97 Zamiast: http://www.dude.pl/seo/jak-w-7-dni-wyjsc-z-filtra-w-google.html

6. Wiarygodność strony, wiarygodne źródło informacji wysokiej jakości

Z tym pojęciem wiąże się głównie wiek domeny, jak i jakość linków zebranych przez ten cały okres ze stron uznanych przez Google jako wartościowe. Mimo, że PR (PageRank) nie ma bezpośredniego znaczenia dla ustalania naturalnych wyników, to jednak mimo wszystko jeśli nadaży się taka możliwość warto zadbać o linki na stronach wartościowych. Np. katalog DMOZ, Wikipedia, katalog ONET i WP i z innych stron o długiej historii w Google.

A jeśli nie będzie efektów?

To wszystko sprawi, że nasze strony będą lepiej oceniane przez Google i będzie możliwość osiągania najwyższych pozycji. Wymaga to jednak poświęcenia wielu czasu i pracy, a budowanie jakości strony nie jest takie proste. Może też się zdarzyć, że przestrzeganie tych wszystkich reguł nie da najwyższych pozycji. Jest to całkiem prawdopodobne. SEO to coś więcej. Należy dbać o stały przyrost wartościowych linków bo bez nich Wasza strona nigdy nie będzie na pierwszym miejscu.

Optymalizacja ważnym czynnikiem w ustalaniu pozycji w Google

poniedziałek, 15 marzec 2010 Dodał: Artur

Według wielu specjalistów w pozycjonowaniu stron najważniejszym czynnikiem decydującym o pozycji stron w wynikach organicznych wyszukiwania są linki z witryn zewnętrznych prowadzących do naszych stron.
Należy jednak pamiętać, że SEO to nie tylko linki, ale również optymalizacja wewnętrzna witryn internetowych.

Bardzo łatwo można zmierzyć strony konkurencyjne oraz liczby linków prowadzących do danych stron. Kiedy liczba linków do naszej strony jest znacznie większa niż w przypadku konkurencji, a jednak zajmujemy niższe pozycje w Google, to warto zastanowić się na innymi czynnikami mogącymi wpłynąć na kolejność stron na dane zapytania do Google.

Długi ogon sprzyja optymalizacji

wtorek, 09 luty 2010 Dodał: Artur

Jak wiadomo długi ogon słów kluczowych, czyli bardzo wiele kluczowych fraz niszowych, które mogą być zapytaniami do Google to szansa na zdobycie bardzo mocno sprecyzowanych użytkowników na naszą stronę internetową.

Co prawda w długim ogonie nie należy upatrywać dużego ruchu, ale z kolei pojedyncze wejścia z długiego ogona mogą być bardzo cenne.

W przypadku, kiedy zapytanie do Google zawiera ok. 4-6 słów, użytkownik oczekuje bardzo małej liczby wyświetlanych wyników, ale bardzo dokładnego rezultatu i zwracania najlepszych jakościowo wyników. Dzięki temu, im bardziej dana podstrona będzie bogato wyposażona z frazy z długiego ogona, tym bardziej można liczyć na kilka bardzo dobrych wejść na naszą stronę.

Podczas kompletowania listy wyrażeń długiego ogona należy pamiętać o dokładnej selekcji fraz oraz o wypełnieniu treści strony wyrażeniami kilkuwyrazowymi. Długi ogon powinien zawierać się w adresie URL oraz w tytule strony.
Warto później zadbać o kilka naturalnych linków zewnętrznych prowadzących do danej podstrony, aby umocnić jej pozycję na dane frazy z długiego ogona.

Optymalizacja stron internetowych

piątek, 01 styczeń 2010 Dodał: Artur

Optymalizacja stron od zawsze w Google miało duże znaczenie. Wielu pozycjonerów stron internetowych bagatelizuje do dziś wartość optymalizacji strony w ustalaniu rankingu naturalnych wyników wyszukiwania. Oprócz linków prowadzących z zewnętrznych stron do strony docelowej, odpowiednia optymalizacja jest najistotniejszym czynnikiem warunkującym sukces w Google.

Optymalizację stron nie przeprowadza się jedynie w celu uzyskiwania lepszych wyników w Google, aczkolwiek jest to czynnik najbardziej namacalny. Optymalizacja to również zmniejszenie objętości kodu strony, a co za tym idzie szybsze jej ładowania, mniejsze zużycie transferu oraz poprawa użyteczności i dostępności stron internetowych.