Najnowszy wpis

dude.pl na Facebooku

Blog

Optymalizacja stron internetowych

piątek, 01 styczeń 2010 Dodał:  Artur

Optymalizacja stron od zawsze w Google miało duże znaczenie. Wielu pozycjonerów stron internetowych bagatelizuje do dziś wartość optymalizacji strony w ustalaniu rankingu naturalnych wyników wyszukiwania. Oprócz linków prowadzących z zewnętrznych stron do strony docelowej, odpowiednia optymalizacja jest najistotniejszym czynnikiem warunkującym sukces w Google.

Optymalizację stron nie przeprowadza się jedynie w celu uzyskiwania lepszych wyników w Google, aczkolwiek jest to czynnik najbardziej namacalny. Optymalizacja to również zmniejszenie objętości kodu strony, a co za tym idzie szybsze jej ładowania, mniejsze zużycie transferu oraz poprawa użyteczności i dostępności stron internetowych.

Czy optymalizacja stron jest niezbędna?

Nie. Część firm zajmujących się projektowaniem stron internetowych wykonuje jej optymalizację już na etapie projektowania. Tak przeprowadzona optymalizacja jest najbardziej efektywna i skuteczna, ponieważ nie jest w żaden sposób ograniczona przez skrypt strony internetowej.

To nie oznacza jednak, że źle napisana strona jest skazana na niepowodzenie. Odpowiednio przeprowadzona optymalizacja, która zapewni nie tylko lepszą strukturę i budowę kodu oraz wartość strony względem Google, pomoże również użytkownikowi strony w poruszaniu się po niej i łatwym nawigowaniu. W tym celu tworzona jest struktura linkowania wewnętrznego oraz dodatkowe elementy ułatwiające nawigację.

Optymalizacja daje wymierne korzyści

Jednym z głównych czynników, dla których właściciele stron decydują się na optymalizację, jest lepsze rankingowanie strony w Google oraz wyższe pozycje na hasła kluczowe. Dodatkowo semantyczna budowa kodu strony pozwala na wyświetlanie strony w przeglądarkach tekstowych, często spotykanych w telefonach komórkowych.

Optymalizacja daje również lepszą organizację linków oraz strukturę treści na stronie, dzięki czemu użytkownik będzie dłużej i chętniej przebywał na stronie, co bezpośrednio przełoży się na wzrost liczby konwersji.

W końcu optymalizacja stron to mniejsze koszty związane z utrzymywaniem serwerów wirtualnych, związanych z mniejszą ilością kodu, szybsze ładowanie się stron internetowych oraz większa swoboda oraz łatwość edycji treści.