Najnowszy wpis

dude.pl na Facebooku

Blog

6 czynników, bez których nie ma mowy o dobrym pozycjonowaniu

piątek, 16 lipiec 2010 Dodał:  Artur

Pozycjonowanie stało się ostatnimi czasy bardzo popularne. Na tyle, że małe firmy na własną rękę zaczynają pozycjonować strony i nie zlecają słów kluczowych specjalistom. Nie dziwi też fakt, że dzięki temu w polskim SEO świecie zapanował nieład i setki, a nawet tysiące stron otrzymują o Google różnego rodzaju filtry.

A przecież całe SEO i pozycjonowanie można zawrzeć kilku prostych punktach.

Załóżmy, że nie znamy się na SEO i jest to dla nas termin zupełnie obcy. Co wg. Was w tej sytuacji należy zrobić, aby Wasza strona stała się bardziej wartościowa, a pozycje zajmowane w wyszukiwarkach były jak najwyższe?

Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w 6 punktach, które są opisane poniżej.

1. Dobra zawartość merytoryczna strony.

Jakość strony to nie tylko jej layout, ale przede wszystkim treść. Wielokrotnie miałem do czynienia z firmami, które chciały zlecić pozycjonowanie, ale strony docelowe nie przedstawiały żadnej unikalnej ani wartościowej treści.
Prawda jest taka, że bez dobrej treści nie może być mowy o zajmowaniu pierwszych pozycji na konkurencyjne frazy kluczowe w naturalnych wynikach w Google.

2. Dobra struktura informacji

Nie chodzi tutaj o zagadnienie ściśle techniczne, lecz o zdrowo rozsądkową strukturę. Ważne jest aby właściwy tytuł strony/treści odpowiadał jej zawartości. Treść powinna być uporządkowana w akapity w mniejszych działach oznaczanych subtytułami. Listy powinny być ponumerowane bądź wypunktowane, obrazki opisane tekstem alternatywnym a ważne informacji muszą być dla użytkownika szybko dostępne. Można to uzyskać poprzez pogrubienia, podkreślenia itp.
To wszystko można zawrzeć pod określeniem: semantyczna struktura kodu. Tak pisane treści i artykuły będą bardziej zrozumiane dla odbiorcy, a tym samym dla wyszukiwarki.
Warto przy tym zapamiętać, że wyszukiwarka Google jest budowana dla ludzi i przez ludzi. Tak też należy postrzegać relację: strona internetowa - wyszkiwarka ? użytkownik.

3. Brak tanich i głupich sztuczek

Już dawno wyszło z mody redagowanie tekstów na stronie ze słowami kluczowymi w kolorze tła. Ale to nie wszystko. Jest wiele innych czynników, które Google zna i uważa za złe. Należą do nich przede wszystkim: systemy wymiany linków (SWL), automatyczne katalogowanie, upychanie słów kluczowych w stopce strony, linki nie powiązane tematycznie, opisywanie obrazków słowami kluczowymi, linki w stopkach (należy zaznaczyć, że nie wszystkie są złe) itp.
Google jest znacznie mądrzejsze od nas i techniki pozycjonowania powinny być tak używane, aby algorytm Google widział naszą stroną przede wszystkim jako wartościową dla użytkownika, a nie dla wyszukiwarki jako głównego odbiorcy.

4. Przydatne informacje do których warto linkować

Czy przeczytałeś kiedyś artykuł czy treść, która była dla Ciebie bardzo interesująca i chciałeś się tym podzielić z innymi? Na tej zasadzie opiera się wyszukiwarka Google. Linki tematyczne, z opisowym anchorem są o wiele bardziej wartościowe niż nic nie znaczące linki z SWL, katalogów itp. Treści bardzo unikalne i wartościowe mają szansę na pozyskanie najcenniejszych linków ? naturalnych.

5. Jasne i precyzyjne adresy URL

Adresy URL zawierające nazwę strony, tytuł artykułu są znacznie lepiej odbierane przez użytkowników niewiele znaczące adresy dynamiczne np.: http://www.dude.pl/index.php?option=com_content&id=70&task=view&Itemid=97 Zamiast: http://www.dude.pl/seo/jak-w-7-dni-wyjsc-z-filtra-w-google.html

6. Wiarygodność strony, wiarygodne źródło informacji wysokiej jakości

Z tym pojęciem wiąże się głównie wiek domeny, jak i jakość linków zebranych przez ten cały okres ze stron uznanych przez Google jako wartościowe. Mimo, że PR (PageRank) nie ma bezpośredniego znaczenia dla ustalania naturalnych wyników, to jednak mimo wszystko jeśli nadaży się taka możliwość warto zadbać o linki na stronach wartościowych. Np. katalog DMOZ, Wikipedia, katalog ONET i WP i z innych stron o długiej historii w Google.

A jeśli nie będzie efektów?

To wszystko sprawi, że nasze strony będą lepiej oceniane przez Google i będzie możliwość osiągania najwyższych pozycji. Wymaga to jednak poświęcenia wielu czasu i pracy, a budowanie jakości strony nie jest takie proste. Może też się zdarzyć, że przestrzeganie tych wszystkich reguł nie da najwyższych pozycji. Jest to całkiem prawdopodobne. SEO to coś więcej. Należy dbać o stały przyrost wartościowych linków bo bez nich Wasza strona nigdy nie będzie na pierwszym miejscu.